Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

V kosmu jsou další satelity, jež připojí k internetu chudé země

ČTK , 10. březen 2018 09:00 0 komentářů
Rubriky: Telekomunikace, Internet

Za projektem stojí společnost O3b Networks, kterou finančně podporuje např. Google a banka HSBC.

Ruská raketa Sojuz včera vynesla na oběžnou dráhu další čtyři družice systému O3b, který má zajistit lepší internetové připojení pro rozvojové země. Stejně jako v předchozí fázi projektu odstartovala raketa z evropské kosmické základny Kourou ve Francouzské Guyaně.

Vzlet se kvůli silnému větru opozdil o několik desítek minut. Raketa se nakonec odlepila od země v 18:10 SEČ. Satelity se od ní oddělily kolem 20:32 SEČ, uvedla agentura AFP.

Družice O3b MEO vyrobil evropský nadnárodní koncern Thales Alenia Space. Zkratka O3b znamená "other 3 billion" (další tři miliardy), což je přibližný počet lidí zejména z chudších zemí, kteří nemají přístup k internetu. Za projektem stojí společnost O3b Networks, kterou finančně podporuje například americký internetový gigant Google nebo britská banka HSBC.

První čtyři satelity jsou již v provozu, do vesmíru byly vyneseny v červnu 2013. V červenci 2014 následovala další čtveřice. Skupina družic poskytne internetové připojení pro odlehlé oblasti Země, kde nelze položit optická vlákna.

Francouzská Guyana je francouzský zámořský departement na severním pobřeží Jižní Ameriky. Kourou slouží francouzskému kosmickému programu a především Evropské kosmické agentuře (ESA). Ta základnu využívá i pro satelitní navigační systém Galileo, jehož administrativní centrum je v Praze.


Komentáře

Přidat komentář