Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

T-Mobile chce v ČR připojit až 1,5 mil. bytů k internetu optikou

ČTK , 22. March 2019 08:00 0 komentářů
Rubriky: Telekomunikace, Internet, České IT

Obce nevidí kvalitní internet jako prioritu, vyřízení všech povolení trvá 14 až 16 měsíců.

Telekomunikační operátor T-Mobile chce do budoucna v Česku připojit až 1,5 milionu domácností takzvaným optickým internetem. Plán představuje investici 15 miliard korun během deseti let. Zástupci firmy to uvedli na setkání s novináři. Podle posledního průzkumu využívá tento druh připojení pouze asi 18 % tuzemských domácností, sdělili. Celkem je v Česku zhruba 4,5 milionu domácností.

Firma tvrdí, že budování tohoto druhu připojení brzdí několik věcí. Obce podle ní nevidí kvalitní internet jako prioritu, vyřízení všech povolení pak trvá 14 až 16 měsíců, což zvyšuje administrativní zátěž. K tomu je nutné připočíst vysoké vedlejší náklady, například věcná břemena nebo stavební práce na komunikacích, dodala.

V současnosti má T-Mobile v Česku řádově tisíce optických přípojek. Vedle optického připojení firma provozuje zhruba 250.000 pevných přípojek zejména prostřednictvím technologie xDSL.

Optické vedení buduje i konkurenční společnost CETIN, která udává, že je výhledově dostupné pro 3,8 milionu zákazníků. Optické přípojky od CETINu využívá například O2. Rozsáhlou optickou síť má i kabelový operátor UPC, kterého letos převezme firma Vodafone.

T-Mobile loni oznámil, že chce při rozvoji optického internetu pokrývat spíše menší města a obce, kde není takový problém optické kabely až do bytů zavést. Zaměřit se chce také na oblasti, kde dosud kromě Wi-Fi žádný jiný typ připojení není.

Optický kabel se skládá z určitého počtu vláken vyrobených ze skla nebo plastů. Tato vlákna vedou světelné signály a i na dlouhé vzdálenosti přenášejí data vysokou rychlostí, a to s velmi malým útlumem proti klasickým elektrickým kabelům.

Společnost T-Mobile Czech Republic je člen mezinárodní telekomunikační skupiny Deutsche Telekom. S 6,2 milionu mobilních zákazníků je jedničkou na českém trhu.


Komentáře

Přidat komentář