Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

Operátor ICT chystá vznik celopražského úložiště dat

ČTK , 22. leden 2018 12:51 0 komentářů
Rubriky: Cloud, Veřejná správa, České IT

Na platformu budou napojeny různé senzory, např. chytré lampy. Shromažďována budou data ze záchytných parkovišť i dopravní statistiky.

Městská firma Operátor ICT chystá celopražské úložiště dat. Cílem je sdílení dat a optimalizace městských procesů, například v dopravě. Platforma bude zahrnovat data z různých oblastí, která budou poskytována třetím stranám. ČTK to dnes řekli zástupci firmy Operátor ICT. Projekt je součástí koncepce Smart Prague do roku 2030.

Do projektu bude přicházet množství městských dat, uvedl Benedikt Kotmel ze společnosti Operátor ICT. "Tam se s nimi bude pracovat, budou se vyhodnocovat, analyzovat, vizualizovat a dál poskytovat partnerům i veřejnosti v podobě otevřených dat," dodal.

Projekt by měl zlepšovat fungování městských procesů. "Ať už se bavíme o dopravě nebo průjezdu hasičů. Určitě to povede ke standardizaci práce s daty a kontroly dat, což nyní moc nefunguje," řekl Kotmel.

Na platformu budou podle zástupců Operátora ICT napojeny různé senzory, které vznikají v rámci projektu smart city. To se bude týkat například chytrých lamp na Karlínském náměstí, které budou umět měřit stav ovzduší, teplotu a podobně. Přes platformu bude možné celoměstské senzory i ovládat.

Mezi prvními oblastmi, ze kterých bude platforma informace využívat, bude parkování. Shromažďována budou data ze záchytných parkovišť P+R, dopravní statistiky, informace z parkovacích automatů nebo ze soukromých parkovišť. Bude dále pracovat například se sčítači cyklistů, informacemi o nehodovosti, nebo s daty od společností zabývajících se sdílením kol.

Systém bude umět komunikovat mimo jiné s magistrátem, městskými společnostmi a státními organizacemi nebo radnicemi městských částí. Propojen bude i s veřejnými a externími zdroji.


Komentáře

Přidat komentář