Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

Národní galerie začne zpřístupňovat svá díla v digitální podobě

ČTK , 22. prosinec 2017 08:00 0 komentářů
Rubriky: Zajímavosti, Veřejná správa, České IT

Stahovat fotografie uměleckých děl bude možné pouze v případě, pokud se na ně nevztahuje autorský zákon.

Národní galerie v Praze začne od 23. prosince zpřístupňovat své umělecké sbírky online. K dispozici všem zájemcům bude na webu NG zatím prvních 300 uměleckých děl ve fotografiích vysokého rozlišení, které budou volně ke stažení. ČTK to dnes sdělila mluvčí NG Tereza Ježková. Umělecká díla si bude možno prohlížet ve vysokém rozlišení, což zviditelní detaily, které jsou pouhým okem nezachytitelné.

Soubor děl v digitální galerii se bude postupně doplňovat, cílem je tímto způsobem zveřejnit celou sbírku NG čítající bezmála 400.000 děl.

Zahájit práci na digitální galerii umožnilo navýšení rozpočtu na letošní rok, kdy NG proti státní dotaci, jež se léta téměř nemění a činí asi 250 milionů korun, získala prostřednictvím poslanců 50 milionů korun. Po přibližně 20 milionech použije NG na akvizice a na opravy svých budov, osm milionů na zmíněnou digitalizaci a edukativní programy, řekl již dříve ředitel NG Jiří Fajt. Galerie chce zpřístupnit zdarma všechny sbírkové předměty NG obrazem i slovem.

"Jde zejména o zásadní proměnu vnímání uživatelského práva k jejich fotografické dokumentaci," uvedl dnes Fajt. Stahovat fotografie uměleckých děl bude možné pouze v případě, pokud se na ně nevztahuje autorský zákon. "To znamená děl starších 70, popřípadě 75 let. U všech ostatních musíme postupovat individuálně na základě dohody s vlastníky licencí. Tato díla jsou zpravidla zpřístupněna formou náhledových fotografií," dodal Fajt.

Ověřovací provoz české verze bude v lednu 2018 vyhodnocen, případně upraven, a poté doplněn anglickou verzí.


Komentáře

Přidat komentář