Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

Náměstkem MPO pro internet bude vládní koordinátor Malý

ČTK , 24. leden 2018 09:00 0 komentářů
Rubriky: Telekomunikace, Veřejná správa, Internet, České IT

V květnu 2017 schválila vláda akční plán, který identifikuje největší problémy při výstavbě a plánování rychlého internetu v Česku.

Stávající vládní koordinátor digitální agendy Ondřej Malý bude od února náměstkem ministra průmyslu a obchodu pro internet. Dohodl se na tom premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem průmyslu Tomášem Hünerem (za ANO). Babiš o tom včera informoval na twitteru.

"Budu mít na starosti kroky, které budou směřovat k většímu rozšíření internetu v Česku, především k vyřešení problematiky dotací z evropských fondů a opatření, která mají za cíl usnadnit výstavbu sítí," řekl Malý ČTK.

Ministerstvo vedlo, že na pět pozic náměstků, na které úřad vyhlásil výběrová řízení, se přihlásilo 14 uchazečů. Dva z nich nesplnili kvalifikační požadavky.

Babiš se včera s Malým a se zástupci největších asociací telekomunikačních operátorů setkal. Hlavním tématem jednání byla problematika pokrytí celé ČR vysokorychlostním internetem, což je podle programového prohlášení jedna z priorit vlády.

"Je jasné, že operátoři investují tam, kde je to pro ně výhodné. My musíme pomoci v malých obcích, horských oblastech nebo místech poblíž vojenských újezdů, kde není lehké stavět a kde to pro operátory tak výhodné není," uvedl po jednání Babiš.

Babiš rovněž uvedl, že se musí upravit podmínky výzev pro čerpání dotací a budování internetových přípojek v odlehlých oblastech v celkovém objemu 14 miliard Kč. První dotační výzva z jara 2017 vyvolala velmi nízký zájem a jejím jediným hmatatelným výsledkem bylo pouze několik stížností k Evropské komisi.

Stát se již dříve zavázal k tomu, že bude odstraňovat zbytečnou byrokracii, která výstavbě brání. V květnu 2017 schválila vláda akční plán, který identifikuje největší problémy při výstavbě a plánování rychlého internetu v Česku a přináší návrh k jejich odstranění. Opatření akčního plánu jsou postupně plněna, premiér vlády však chce zajistit jejich rychlejší a efektivnější plnění.

Malý pracoval jako vývojář počítačových her, ekonomický redaktor deníků Lidové noviny a Hospodářské noviny a pět let působil jako člen rady Českého telekomunikačního úřadu. Vládním koordinátorem je od loňského dubna.


Komentáře

Přidat komentář