Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

MPO vypíše v červnu výzvu na dotace pro internet za 2,5 miliardy

ČTK , 13. duben 2018 08:00 0 komentářů
Rubriky: Telekomunikace, Veřejná správa, Internet, České IT, Byznys

První výzvu MPO vypsalo před rokem. O dotaci z více než 11 miliard Kč požádaly jen tři firmy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásí v červnu druhou výzvu na čerpání dotací na budování vysokorychlostních internetových sítí. Na pokrytí obytných budov plánuje uvolnit z unijních fondů 2,5 miliardy korun. Uvedli to včera zástupci MPO na dotaz ČTK.

Původně mělo Česko na dotace pro budování rychlého internetu od Evropské unie 14 miliard korun. První výzvu MPO vypsalo před rokem. O dotaci z celkového balíku přes 11 miliard Kč požádaly jen tři firmy. Nezájem internetové firmy dopředu avizovaly kvůli nejasným podmínkám a nejistotě, zda dotace kvůli možným rozporům s pravidly EU nakonec dostanou. V nové výzvě by se měla pravidla upravit.

"Druhá výzva tak bude směřovat na obytné budovy, kam soukromí investoři vysokorychlostní připojení neposkytují, ani to do konce roku 2019 neplánují. Takových míst podle mapování zbývá v ČR asi 84.000, tedy čtyři procenta z celkového počtu," uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

MPO podle Filipové problematiku konzultuje mimo jiné s profesními organizacemi. Zásadní je, aby nebyly neefektivně utráceny veřejné peníze tam, kde operátoři už mají pokryto nebo kde pokrytí plánují, dodala mluvčí.

Žadatel si může v rámci bílých míst sám vybrat, kam a do jaké oblasti bude investovat. Oblasti mohou být menší, což odpovídá charakteru nepokrytých míst. Jde především o odlehlé obce, kam se přes současnou zvýšenou investiční aktivitu telekomunikačních společností nevyplatí komerčně investovat.

Dotace z operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost EU musí být vyčerpané do konce roku 2023.


Komentáře

Přidat komentář