Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

Falešné dotazníky HTML/Adware.Agent.A byly v lednu největší hrozbou českého internetu

Pavel Houser , 06. February 2019 11:46 0 komentářů
Rubriky: Security, České IT

Ke konci měsíce zaplavil Česko trojan PDF/Phishing.

Škodlivý nástroj HTML/Adware.Agent.A potrápil na úvod letošního roku nejvíce uživatelů internetu v České republice. Podle statistiky společnosti Eset stál během ledna za bezmála šesti procenty všech zachycených online hrozeb. Na druhé místo žebříčku nejčastějších druhů malwaru se přesunul příbuzný JS/Adware.Agent.AA, dosud nejrozšířenější malware v ČR.

HTML/Adware.Agent.A se vyskytuje v podobě online dotazníku, za jehož vyplnění tvůrci slibují uživateli hodnotný produkt, například mobilní telefon.

Příbuzný JS/Adware.Agent.AA skončil v lednu těsně druhý, když se vyskytl v 5,72 % případů detekcí škodlivého kódu. Tato hrozba se vyskytuje ve formě nevyžádaných reklam na doplňky internetového prohlížeče. Tyto doplňky obsahují škodlivý kód a nejčastěji se objevují na webech, které nabízí přehrávání nelegálních kopií filmů.

Třetí místo v žebříčku lednových online hrozeb obsadila generická detekce webových stránek obsahujících injektovaný programový kód HTML/ScrInject. Ten návštěvníky napadených stránek automaticky přesměrovává na webové stránky se škodlivým softwarem.

Mezi desítku nejčastějších škodlivých kódů v lednu nově pronikl PDF/Phishing, který koncem měsíce představoval až třetinu všech detekovaných útoků. Cílem tohoto malwaru je pomocí sociálního inženýrství vylákat z oběti citlivé údaje.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za leden 2019

  1. HTML/Adware.Agent.A (5,90 %)

  2. JS/Adware.Agent.AA (5,72 %)

  3. HTML/ScrInject (5,51 %)

  4. JS/CoinMiner (2,79 %)

  5. SMB/Exploit.DoublePulsar (2,72 %)

  6. Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (2,69 %)

  7. PDF/Phishing (1,86 %)

  8. JS/Redirector (1,85 %)

  9. Win32/GenKryptik (1,78 %)

  10. JS/Adware.AztecMedia (1,54 %)


Komentáře

Přidat komentář