Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

ČTÚ sníží poplatky za frekvence o 118 milionů za rok

ČTK , 17. duben 2018 08:00 0 komentářů
Rubriky: Telekomunikace, Veřejná správa, České IT, Byznys

V mobilních sítích se pokles výběru poplatků projeví jen na začátku účinnosti novely.

Český telekomunikační úřad chce snížit poplatky, které platí operátoři za využívání přidělených frekvencí o 118 milionů korun ročně z 1,1 miliardy v roce 2016. Pokles má podpořit výstavbu nových telekomunikačních sítí a rychlé pokrývání Česka internetem. ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Drtina.

Návrh novely nařízení o poplatcích musí projednat vláda. Loni vybral ČTÚ do státního rozpočtu z poplatků 1,04 miliardy korun a dalších 1,02 miliardy byl výnos z aukce kmitočtů v pásmu 3,7 GHz.

V mobilních sítích se pokles výběru poplatků projeví jen na začátku účinnosti novely nařízení a do dvou až tří let se výběr vrátí na úroveň roku 2016. Operátoři totiž rozšíří rozsah využívaného spektra, tedy požádají o nová, respektive další individuální oprávnění na základě již získaných přídělů. V pevných bezdrátových sítích bude pokles částečně kompenzovaný očekávaným efektem zvýšeného zájmu o využití vysokých kmitočtových pásem a širokých rádiových kanálů.

Rádiové frekvence v Česku využívají zejména mobilní operátoři, poskytovatelé bezdrátového připojení k internetu, ale i provozovatelé televizního nebo rozhlasového vysílání nebo bezpečnostní složky.


Komentáře

Přidat komentář