Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

Windows 10 překonaly sedmičky – ale velmi pozdě

Pavel Houser , 27. leden 2019 07:00 3 komentářů

Microsoft u klientských operačních systémů úspěch a neúspěch víceméně střídá – což se projevuje jak rychlostí přijetí, tak naopak tím, nakolik jsou lidé ochotni příslušný operační systém opouštět. Velmi spokojení byli uživatelé se systémem Windows XP, kterého byla i firemní sféra plná ještě dlouho poté, co skončilo vydávání záplat.

O Windows Vista nestál nikdo, Windows 7 si zase získaly přízeň, Windows 8 nikoliv – a Windows 10? Nejrozšířenější systém na počítačích se z nich stal teprve na konci loňského roku, alespoň podle údajů NetApplikactions.

Viz také: Windows Vista – konec systému, který nikdo nechtěl

NetApplikactions, respektive statistiky NetMarketshare, v prosinci zaznamenaly 39% podíl Windows 10 vs. 37% podíl Windows 7, mezi nimi Windows 8.1 s 4 % (mezi osobní počítače se zde počítá i MacOS, Linux a ChromeOS, porovnávání jednotlivých Windows pouze vůči sobě by pochopitelně pořadí ale nijak nezměnilo). Ještě v listopadu 2018 vedly Windows 7 – celé 3,5 roku po uvedené Windows 10. A to přitom Microsoft nabízel na začátku uživatelům starších OS upgrade dokonce zdarma.

Gregg Keizer na ITWorld si všímá např. následujícího srovnání: poslední velká migrace z Windows XP na Windows 7 dosáhla bodu zlomu (větší podíl novějšího OS) v srpnu 2012, tedy 20 měsíců před koncem podpory Windows XP (duben 2014). Windows 10 předběhly Windows 7 pouhých 13 měsíců před koncem jejich podpory (leden 2020), uživatelům se tedy chce upgradovat ještě méně než z XP.

Na konci oficiální podpory Windows XP byl tento systém asi na 25 % osobních počítačů. Je to velmi vysoký podíl, Microsoft dokonce i po skončení podpory vydal ještě jednu bezpečnostní záplatu. Jenže podobné číslo u Windows 7 bude téměř jistě přes 30 %. Firmy budou mít opět k dispozici dodatečné služby Microsoftu, koncoví uživatelé zůstanou ovšem s nezabezpečeným systémem. Půjde tedy o problém zřejmě ještě větší než konec Windows XP, a to jakkoliv samotné operační systémy již dávno nejsou hlavním zdrojem zranitelností (navíc k číslům je třeba ještě dodat, že NetApplications měří systémy přistupující k běžným webovým serverům, a tak u Windows XP nebyla v těchto číslech zohledněna např. rizika jejich přetrvávání ve vestavěných systémech typu bankomatů).

Tak jako tak, Windows 7 mají prostě ještě tužší kořínek než Windows XP. Za obvyklých okolností (obvyklého životního cyklu) by totiž po Windows 7 následoval tentokrát ne 1, ale celé 2 neúspěšné pokusy Microsoftu a uživatele by přesvědčil až nástupce Windows 10 – protože však tento OS je nabízen formou služby, nakonec se alespoň nějak prosadil i pod původním názvem.

Je ovšem pravda, že trh PC vypadal téměř na kolaps a nyní má podle všeho to nejhorší za sebou. Do značné míry bezplatný, stejně pomalý, ale přece jen nějak zrealizovaný upgrade tak můžeme vnímat i jako relativní úspěch firmy v době, kdy se už tak jako tak musí snažit hledat nové zdroje příjmů v cloudu.


Komentáře

Přidat komentář
koment #0
koment 27. leden 2019 12:08

Dôvod je ten, že Windows XP boli 32bit systém, RAM bola obmedzená na 3,5GB, čo v dnešnej dobe je málo i na mobily. V tej dobe zlacnili RAM, prehliadače potrebovali stále viac RAM, hry tiež.

Naproti tomu Windows 7 64bit, má všetko čo bežnému človeku bude stačiť ešte roky. K tomu je to v podstate uzavretý systém, neprebiehajú pri ňom už žiadne evolučné, revolučné skoky, ako pri Windows 10, kedy vydajú update, potom ho stiahnu lebo je chybný, potom zas uvoľnia, zas stiahnu.

Windows 7 by vydržal ešte veľmi dlho, ak by Intel a AMD uvolnili ovládače integrovaných grafík pre Windows 7.
Windows 7 nechýba nič podstatné, práve naopak, ponúka stabilitu.

Pavel Houser 28. leden 2019 12:21

Ono zase ale takovy rozdil v tom neni, XP mely take tuhy korinek, cili celkem stacily (byla i 64bit verze, mozna ty pretrvavajici byly prave prevazne tyhle?). Nakonec ty starsi OS vyklizeji pole mozna proste jen kvuli obmene hardwaru. Kdyz je trh PC zpomaleny, tak starsi OS ma delsi dobu vetsi podil ciste jen kvuli tomu...?

M #2
M 29. leden 2019 14:27

Co sa tyka tych Windowws tak kazda z verzii este aj dnes ponuka 64bit aj 32bit.