Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

Většině lidí by prý nevadilo poslouchat v práci umělou inteligenci

ITBiz.cz , 12. červenec 2018 10:30 4 komentářů
Rubriky: Zajímavosti, Cloud, Telekomunikace, Ekomerce, Technologie, Podnikový software, Security, Veřejná správa, Návody a průvodce, Vývoj a HTML, Personalistika, Marketing, Internet, Science, Byznys
Většině lidí by prý nevadilo poslouchat v práci umělou inteligenci

Nová analýza společností Oracle a Future Workplace ukazuje, že lidé jsou připraveni přijímat v rámci práce pokyny od „robotů“. Zaměstnanci i specialisté na lidské zdroje mají zájem na rychlém přijetí AI v podnicích. Hlavní překážkou je nedostatek znalostí, firmy by prý měly své zaměstnance na nové technologie lépe připravovat.

Podle výsledků studie AI at Work lidé chápou jak přínosy umělé inteligence (AI), samotné podniky ale nedělají dost pro to, aby AI nasazovaly a zaměstnancům pomohly nové technologie přijmout. Důsledkem je pak zvýšené riziko zastarávání kvalifikace. Zaměstnanci se bojí, že o práci přijdou nikoliv kvůli AI, ale kvůli jejímu ignorování.

Studie také ukázala velké rozdíly mezi tím, jak lidé používají umělou inteligence pro své vlastní potřeby a jak v rámci svého zaměstnání. Zatímco 70 % respondentů umělou inteligence nějak využívá v osobním životě, v zaměstnání je to už jen 24 % a AI aktivně nasazuje pouhých 6 % profesionálů z HR. Přitom celých 93 % zaměstnanců uvedlo, že nemají žádný problém přijímat pokyny od robotů (automatizovaných systémů umělé inteligence).

Všichni respondenti průzkumu souhlasili s názorem, že umělá inteligenci bude mít na jejich organizaci pozitivní dopad. Šéfové HR i zaměstnanci spatřují hlavní přínos ve zvýšení produktivity. Pro další 3 roky účastníci průzkumu uvádějí také následující výhody AI:

Navzdory jasnému potenciálu AI pro zvýšení výkonnosti podniku se však obě skupiny respondentů průzkumu domnívají, že organizace nedělají dost pro to, aby zaměstnance na nástup umělé inteligence připravily. Dotazovaní identifikovali i několik dalších překážek, které zpomalují nasazování AI:

Navzdory všem tvrzením o tom, jak se lidé umělé inteligence obávají, dokazují výsledky průzkumu naprostý opak. Respondenti (79 % dotazovaných z HR, 60 % zaměstnanců) naopak věří, že selhání při zavádění AI bude mít negativní dopad na jejich vlastní pracovní kariéru, na jejich kolegy i organizaci jako celek. Za tři hlavní rizika, která mohou být důsledkem nepřijetí AI, pokládají dotazovaní pokles produktivity, zastarávání jejich znalostí a ztrátu zaměstnání


Komentáře

Přidat komentář
Doctor #0
Doctor 13. červenec 2018 14:40

Škoda, že ti co touží po vedoucí úloze umělé inteligence nebyli jmenování i s fotkami. Lidstvu je pak vytesá robot na pomník :-)).
Zdar, pěkný víkend. Dr.

tukan #1
tukan 16. červenec 2018 13:49

Nikdy nebudu pracovat pod nějakou AI, to raději půjdu lovit ryby a užívat si lesů.

singerko #2
singerko 17. červenec 2018 12:27

vo virtualnej realite :-)

Nicker #3
Nicker 30. červenec 2018 11:24

Zavadeni AI nemá jiny cil, nez prinest vetsi zisky korporatnim fasistickym globalizatorum a oligarchum. Vykon bude nastaven dle parametru AI a kdo nebude stihat bude bez milosti vyhozen a nebo se nech ustvat k smrti. Uz 10 let tvrdim, ze největší nepritel obyčejných lidi není ani levice ani pravice ale prave globalisti a oligarchove které nezajima nic jeneho nez vlastní koryto které uz i ted preteka a porad nemaji dost. Lide se obavaji, ze AI lidstvo ovladne a znici ale nebude to samotna AI, budou to prave globalisti a oligarchove kteří AI pouziji ke zniceni obyčejných lidi. Takze "nasrat jako"