Vaše jednička mezi nulami
ITBiz.cz

CzechInvest Innovative Blockchain Hackathon

Richard Jan Voigts , 19. February 2019 10:20 0 komentářů
Rubriky: Zajímavosti, Telekomunikace, Ekomerce, Technologie, Podnikový software, Security, Návody a průvodce, Vývoj a HTML, Akce a události, Marketing, Fotoreportáže, Internet, České IT, Byznys
CzechInvest Innovative Blockchain Hackathon

CzechInvest pořádal od pátku 15. února 2019 do víkendu další ze série hackathonů a opět s hlavní pomocí IBM, ale i dalšími partnery – Logio, SSF, BC One accelerator, OKsystem a Tech Data.

Marek Aldorf, CzechInvest
Marek Aldorf, CzechInvest
Soutěžit přišlo více než 50 hackerů v deseti soutěžních týmech. Tématem byl blockchain, „otevřená účetní kniha“, která může být chápana i jinak než pouhé účetnictví. Jde o nezpochybnitelný důvěryhodný systém, v němž je všem účastníkům vše průhledné. Může jít o jakýkoliv typ byznysu a v tomto kole hackathonu zaměřeného na blockchain šlo o veřejné služby, finanční sektor, mobilitu a logistiku a kosmické technologie. Hlavní cenou bylo 100 tisíc korun a dvě další zvláštní ceny, které poskytly bc one accelerator a SSF. Každý nápad může být dobrý, zejména pokud je jeho uskutečnění se současnými prostředky a v současné době smysluplné, proto CzechInvest položil důraz zejména na ekonomický model jeho uskutečnitelnosti, technickou proveditelnost, inovativnost a originalitu projektu, předpokládaný přínos a celkovou prezentaci.

David Enc, IBM
David Enc, IBM
Na místě byli jak studenti, tak hlavně pokročilí uživatelé, kteří již s blockchainem v praxi pracují. Účastníci měli možnost na svých projektech pracovat již s předstihem na přípravných seminářích, které hackathonu předcházely. Šlo o práci s technologií, hodnocení projektu a seminář k legislativním překážkám používání technologie blockchain. Díky těmto už na místo dorazili účastníci v pokročilé fázi přípravy a předvedli vysokou úroveň a propracovanost projektů. V předkolech, kde soutěžící museli před technickým panelem prokázat funkční prototyp a business panelem propracovanost projektového záměru, se dostalo k finální prezentaci před porotu devět projektů řešící využití blokchainu ve finančnictví, logistice, space a e-governmentu. Během hackathonu pak s pomocí mentorů – specialistů na technologii a byznys své projekty dotahovali do konce.

Výherci hackathonu

Porota vybrala jako výherce tým PowerChains, který představil energetickou burzu pro majitele nemovitostí generujících energii solárními panely, která umožňuje majitelům prodávat přebytečnou elektrickou energii přímo jiným domácnostem.

IBM zvolila

Zvlášť pak porota ocenila projekt pro potírání fake news, který využívá technologii blockchain k hodnocení pravdivosti článků na online portálu. Tento projekt dostane příležitost spolupracovat s technologickým sponzorem akce – IBM v jejich Design Studiu.

Projekt pro investice

K půlroční akceleraci v blockchainovém akcelerátoru BC One vybrala porota projekt pro crowndfundingové investice do nemovitostí BrikkApp, který vyhledává vhodné investice do a za pomoci blockchainu umožňuje malým investorům proniknout do nového segmentu na trhu, který pro ně byl doposud nedosažitelný.

Většina projektů bude kromě dvou studentských týmů na své iniciativě dále pokračovat, a to i díky partnerům hackathonu, kteří jej podpořili právě proto, aby mohli vzniklé projekty dále rozvinout.


Komentáře

Přidat komentář